Kontakt
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Helu
ul. Szkolna 1
84-150 Hel
58 675 06 83
Godziny Pracy Sekretariatu
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
Przydatne linki
DziałajMY dla PlaneTY
Mieszane mieszane
Warsztaty z segregowania śmieci.
Do jakiego pojemnika należy wyrzucić opakowanie po soku pomarańczowym, a do jakiego żwirek zużyty przez naszego pupila? Gdzie powinny trafić stare opony rowerowe, pudełko po naszej ulubionej pizzy, a gdzie zbity kubek czy naczynie żaroodporne? Mimo rosnącej świadomości i edukacji ekologicznej społeczeństwa, generowane w naszych domach odpady, zwłaszcza opakowania z tworzyw sztucznych, wciąż stanowią poważny problem dla PlaneTY. Kłopot ten narasta wraz ze wzrostem konsumpcji, a źle posegregowane lub, co gorsza, beztrosko wrzucone do pojemnika na śmieci zmieszane, odpady trafiają do lasów, rzek, a finalnie także do mórz i oceanów. Jak nie pogubić się w segregacji? Jak chronić życie Na Lądzie i Pod Wodą? Gdzie szukać pomocy, gdy nie jesteśmy pewni, do jakiego pojemnika wyrzucić konkretny odpad? Co dzieje się z plastikową butelką po jej wyrzuceniu do kosza na śmieci? Czy ze słoika po ogórkach może powstać coś nowego? Gdzie trafiają odpady generowane przez mieszkańców naszej gminy? Na te i wiele innych pytań wszyscy uczniowie SP Hel mogli uzyskać odpowiedź w piątym dniu TEGu podczas warsztatów „Mieszane mieszane”, współprowadzonych przez p. Sebastiana Pszenicznego, przedstawiciela firmy EKOHEL. Uzyskaną wiedzę uczestnicy piątkowych aktywności mogli sprawdzić w praktyce, segregując przygotowane wcześniej odpady do sześciu pojemników, przeznaczonych na konkretne frakcje śmieci.
Dziękujemy za dużo ciekawej i użytkowej wiedzy. Teraz już wiemy, jak ważne jest, by odzyskiwać w procesie recyklingu jak najwięcej plastiku, minimalizując w ten sposób zużycie surowców kopalnych podczas produkcji nowych tworzyw sztucznych. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację warsztatów, które tym razem być może odbędą się w Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Helu.
Bajka Ekologiczna
Trupa teatralna z klasy siódmej SP zagrała dla najmłodszych w spektaklu poświęconym sprawom najważniejszym dla PlaneTY. Przedszkolaki i uczniowie klas 1-3SP obejrzeli bajkę o troskliwym królestwie, którego władca otrzymał od swojego Rycerza magiczny zegar przesuwający czas wstecz lub naprzód.5 córek króla zostało tym sposobem w wysłanych do 2024 r., żeby sprawdzić, jak ma się w tym czasie Ziemia. Niestety, wiadomości zwrotne nie były pocieszające, dlatego Troskliwe Królestwo wydało dekret o konieczności natychmiastowego działania na rzecz Ziemi. I… oczywiście udało się. W bajkach najczęściej się udaje. Może My też spróbujemy?
Glokersi
Peer Learning. Ekologiczna Torba.
Uczyliśmy, aby każdego dnia zabiegać o jak najmniejsze generowanie odpadów. Szczególnie problematyczne są wszelkiego rodzaju opakowania plastikowe oraz torby foliowe. Tymczasem niewielkie zmiany naszych przyzwyczajeń mogą przyczynić się do ograniczenia ich regularnego używania. Dobrym rozwiązaniem mogą być bawełniane torby ekologiczne. Są bardzo trwałe i nadają się do wielorazowego użytku. W dłuższej perspektywie jest to więc rozwiązanie zdecydowanie korzystniejsze dla środowiska naturalnego. A jeśli w dodatku je spersonalizujemy, może okazać się, że „zawołają” nas przed wyjściem do sklepu i nie kupimy kolejnej plastikowej reklamówki.
Torby bawełniane można prać. Nadają się do różnorodnych zastosowań. Są idealne na zakupy, ale z powodzeniem można w nich nosić również dodatkowe materiały do pracy czy szkoły, książki czy drugie śniadanie.
Swoje własne ekotorby mieli możliwość wykonać uczniowie klasy 7SP, którzy w towarzystwie dziewczyn z 2 HEL-LO próbowali połączyć wiedzę o celach zrównoważonego rozwoju z najbliższym wyobrażeniem o pomocy dla PlaneTY
Projekt realizowany przez jest przez Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu. Projekt współfinansowany jest z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z umową z dnia 6 sierpnia 2024 wsparcie wyniesie 89 320 PLN, przy całkowitym koszcie międzynarodowego projektu GLOKERS 250 000 EUR. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Bajka Ekologiczna
Peer Learning. Ekologiczna Torba