Kontakt
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Helu
ul. Szkolna 1
84-150 Hel
58 675 06 83
Godziny Pracy Sekretariatu
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
Przydatne linki
Kuchnia Dnia Drugiego
Od rana kuchenna ekipa Piotra Pana Kity szatkowała, kroiła, dosmaczała, aby na długiej przerwie uraczyć społeczność szkolną pyszną, zdrową, zupełnie warzywną zupą jarzynową. Zapytacie czego uczyliśmy?
Odwołaliśmy się do 3 celu zrównoważonego rozwoju: dobre zdrowie i jakość życia.
Regularne jedzenie warzyw i owoców, wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka. Może przeciwdziałać rozwojowi różnych chorób (nowotworów, chorób układu pokarmowego i krążenia), wspomaga leczenie np. nad wagi i otyłości, spowalnia procesy starzenia się organizmu, korzystnie wpływa na wygląd sylwetki, cery i włosów, a także poprawia samopoczucie.
Pamiętaliśmy o celu 12:odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
W Kuchni Dnia Drugiego dba się o niemarnowanie żywności i wykorzystanie produktów przede wszystkim z lokalnego rynku.
A to wszystko w duchu edukacji, która zbliża nas do świadomych wyborów a w następstwie do przyjęcia odpowiedzialności za nie.
Zatem cel 4: Dobra jakość edukacji
Uczyć przez gotowanie, uczyć przez pracę zespołową, uczyć przez uzmysłowienie, jaką drogę przeszły produkty zanim trafiły do naszych rąk, uczyć, jak szanować pracę ludzkich rąk, - oto zadania Kuchni Dnia Drugiego.
Edukacja Peer Learning. Życie pod wodą.
Woda zajmuje ponad 70% powierzchni Ziemi, wydawałoby się więc, że wszyscy powinni mieć jej pod dostatkiem. Nic bardziej mylnego! Zdecydowana większość to wody morskie i oceaniczne, a więc słone, zupełnie niepotrzebne ludziom, bo niemożliwe do spożycia. Są jednak ważnym środowiskiem bytowania wielu organizmów, czego najlepszym przykładem jest najbliższe nam Morze Bałtyckie. Jakie jest życie pod wodą? Jaki jest Bałtyk? Czy równie słony jak inne morza? Jak żyje się jego mieszkańcom? O tych i wielu innych kwestiach Glokersi z Hel-LO dyskutowali w czwartym dniu TEGu z uczniami z klasy 2a. Wspólnie poznawaliśmy bałtyckie problemy, przyglądaliśmy się jego mieszkańcom, dla których zmiany klimatu są takim samym wyzwaniem jak dla nas, ludzi. Aktywni drugoklasiści zrobili sobie swoje małe morza w słoikach i posmakowali (dosłownie!) morskiego życia. Warsztaty zakończyły się częścią plastyczną, podczas której kreatywni adepci morskiej edukacji stworzyli niezwykle barwne podwodne światy. Chcielibyśmy, aby Bałtyk był tak różnorodny, jak prace naszych młodszych kolegów. Pamiętajmy, że w wyniku ludzkiej niedbałości i niefrasobliwości corocznie nawet 12 mln ton plastikowych odpadów trafia do mórz i oceanów. Każdy z nas ma wpływ na to, jak żyje się innym mieszkańcom naszej planeTY!
Zielona Zona-Pokój na wszelki spokój
Na wygodnych łożach, wśród miękkich poduszek, pluszaków lub na leżaku, odpoczywaliśmy w zielni, słuchając kolejnych rozdziałów fascynującej powieści „Lampka”. Połączyliśmy różne cele: z jednej strony relaks, przerwa od ławek, pozycji siedzącej, tradycyjnej szkolnej rzeczywistości na rzecz wyciszenia, koncentracji i otwierającej się wyobraźni.
A cele zrównoważonego rozwoju?
Dobre zdrowie i jakość życia
Dobra jakość edukacji
I Życie na Lądzie, w tamtej chwili w błogie i otwarte na symbiozę z naturą.
DOBRE ZDROWIE I JAKOŚĆ ŻYCIA oraz MNIEJ NIERÓWNOŚCI
W czwartek młodzież HEL-LO towarzyszyła przedsięwzięciu miasta, czyli II Powiatowej Senioriadzie i Targach Seniora. Aktywny wolontariat służył Gościom –Seniorom w oprowadzaniu po wyznaczonych punktach, pomagał w szatniach, gastronomii, porządkowaniu hali. Trupa artystyczna ZSO Hel wyśpiewała, wytańczyła i wyrecytowała krótki program o przemijaniu młodości na wesoło. Potem przyszedł czas na wspólne gry i zabawy. Warcaby, Scrabble, pląsy duże i małe, wspólne i w parach- zaskakujące to były chwile, oszałamiające, przemiłe i, co najważniejsze, niewymuszone. Obserwowaliśmy spontaniczne przejawy partnerstwa międzypokoleniowego i było to fascynujące.
Planeto, Ziemio, Domu Wszystkich Ludzi, istnieje nadzieja na Twój lepszy los. I za Tadeuszem Różewiczem:
„Rozstępują się
Straszliwe ciemności
Nagromadzone nad światem
Przez złych ludzi
Kiedy w sercu
Małego chłopca
Świeci iskierka
Miłości”
Projekt realizowany przez jest przez Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu. Projekt współfinansowany jest z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z umową z dnia 6 sierpnia 2024 wsparcie wyniesie 89 320 PLN, przy całkowitym koszcie międzynarodowego projektu GLOKERS 250 000 EUR. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.