12 grudnia 2023

Zrobiyli my to/ Më to zrobilë

Projekt edukacyjny – Kaszubi i Ślązacy

Od 3 do 9 grudnia klasa 7 SP, do której uczęszcza procentowo najwięcej uczniów korzystających z lekcji języka kaszubskiego, wzięła udział w wymianie kulturowo edukacyjnej z klasą 7 z Siemianowic Śląskich.

Program przygotowywaliśmy już od wakacji, dążąc do wspólnego planu jednoczesnego nauczania, zaprzyjaźniania i kształcenia kompetencji społecznych. Po śląskiej stronie znaleźliśmy zaangażowanych, pełnych pasji nauczycieli, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i tym sposobem przystąpiliśmy do realizacji wielkiego zadania.

Najważniejszym celem była edukacja na wielu poziomach: historycznym, geograficznym, fizycznym, kulturowym i ogólnospołecznym, prowadzącym do skutecznej komunikacji międzyludzkiej. Stąd codziennie, nie w tradycyjnych ławkach, lecz w różnych miejscach, doświadczaliśmy wiedzy w kreatywny i dla wielu bezwiedny, sposób. Stanęliśmy w Nikiszu, dzielnicy zbudowanej specjalnie dla górników, którzy wykonując trudne, wymagające odwagi zadania, musieli jednocześnie dbać o rodziny i ich przyszłość. Odwiedziliśmy kopalnię Guido, odbyliśmy lekcję o tradycyjnych ubiorach w Muzeum Górnośląskim, poznaliśmy historię mieszkańców tego regionu, podążając ścieżką edukacyjną Muzeum Śląskiego. Analizując zjawiska charakterystyczne dla danego regionu, pochyliliśmy się nad trzęsieniami ziemi, których doświadcza ta kraina poddana wieloletniej eksploracji z powodu wydobycia węgla, tu pomogło nam Planetarium w Chorzowie z lekcją geofizyki.

W szkole doświadczaliśmy serdecznej wymiany międzykulturowej, możliwości szukania podobieństw w językach, zwyczajach, sferze mentalnej.

W czerwcu nasi śląscy przyjaciele odwiedzą nas i tym razem my staniemy w roli przewodników po charakterystycznym morskim regionie.

Podczas wymiany doświadczyliśmy wiele serdeczności, odwiedziła nas Pani wiceprezydent miasta, górnik aktywnie pracujący w kopalni i oczywiście święty Mikołaj z ekipą aniołków. Rodzice klasy siódmej D piekli dla nas słodkie przysmaki, zaangażowani uczniowie obdarowali pamiątkami, Panie koordynujące projekt otaczały opieką, a Pan Dyrektor ZSS w Siemianowicach sprzyjał naszym poczynaniom i dopingował wspólnym inicjatywom.

Projekt Kaszubi i Ślązacy / Ślązacy i Kaszubi mógłby nosić wiele nazw, które dla obu języków tych regionów są wspólne, np. bana, bala, bómk, cuzamen, nudle, mantel itd., jednak najbardziej zbliżone jest chyba Familjo/Familjô. To może się nam udać, jesteśmy na najlepszej drodze.

Uczestnikom, Rodzicom Opiekunom, Wszystkim Sprzyjającym – bardzo dziękujemy i nieustannie zapraszamy do wspólnych działania.

Wszystkie zdjęcia można pobrać TUTAJ