Powrót

Kontakt

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Helu

ul. Szkolna 1
84-150 Hel

58 675 06 83

FORMULARZ KONTAKTOWY

Godziny Pracy Sekretariatu

Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek

7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30

Przydatne linki

RODO

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Plan postepowań

Tydzień Edukacji Globalnej
Wtorek, dzień drugi

DziałajMy dla PlaneTY

 

MasterEkoCHef

Wczoraj, 19 listopada, gościliśmy w HEL-LO ósmoklasistów z naszej szkoły i zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej z Jastarni. Połączyliśmy edukację globalną z integracją. Zaczęło się tradycyjnie od poznawania, podziału na mniejsze zespoły i wyborze liderów grup. Tu przydało się specjalnie na tę okazję przygotowane globalne Bingo, dzięki któremu drużyny rozpoznały swoje mocne i słabe strony. Te cenne wiadomości posłużyły im, by podzielić funkcje w zespołach i stanąć do wielkiego zadania. A był nim MasterEkoCHef, kulinarna przygoda od wylosowania potrawy do podania wymagającemu Jury. Przygotowane stanowiska pracy zachęcały do kuchennych aktywności i rzeczywiście drużyny energicznie przystąpiły do działania. Najpierw fartuchy i rękawiczki, zbiór produktów, w tym miejscu   kierujemy serdeczne podziękowania dla sklepu Polo w Helu, który użyczył nam swoich koszy, potem szybki research po przepisach internetowych i do dzieła!

I tak powstawały: zupa kalafiorowa, jajka faszerowane, pizzerinki, zapiekanki, desery, soki przecierowe, pasty jajeczne, gofry oraz sałatka jarzynowa. Towarzyszyła nam myśl o niemarnowaniu żywności oraz pomysłach na smaczne dania, do przyrządzenia których możemy wykorzystać resztki.

Do stanowisk zaglądała nasza szkolna Magda Gessler, Pani Iwona, czystości pilnowała pani inspektor Sylwia, a o smaki potraw można było zapytać panią Olę. Wszystkim się udało, a niektórzy otrzymali nawet wyróżnienia w postaci prawdziwego fartucha MasterChefa Juniora za aktywność, umiejętność pracy zespołowej i kreatywność. Tak Gościom jak Gospodarzom gratulował dobrej zabawy na tę okoliczność sam Pan dyrektor występujący w oszałamiającej czapce i oryginalnym fartuchu MasterCHefa. Było wesoło i energicznie. Niektórym udało się przy okazji trafić do działającego w Tygodniu Edukacji Globalnej Pokoju Kosmicznej Równowagi i tam zaczerpnąć wyciszenia po aktywnych doznaniach kuchennych.

Zakończyliśmy wspólnym ucztowaniem i myślą, że zadania są sposobnością nie tylko do edukacji, wiążą w teamy i wyzwalają czasami zupełnie nieznane nam umiejętności.

 

Roboty segregują odpady

W Tygodniu Edukacji Globalnej najmłodszych odwiedziły roboty Photon, które uczyły, jak sortować różne śmieci i wyrzucać je do odpowiednich pojemników, aby chronić Planetę. Gry edukacyjne i zadania z programowania robotów przykuły uwagę przedszkolaków i uczniów 1-4 SP, aktywnie pracujących na warsztatach. Każdy uczestnik otrzymał  dyplom „Małego Programisty” i , kto wie, może zapali się do wykorzystywania w codziennym życiu technologii programowania robotów, a co najcenniejsze w zabawie zapamięta podstawy ekologicznego podejścia do segregowania śmieci.

 

Kreatywna Krawcowa

Zajęcia z projektowania i szycia z odzieży używanej.

Wtorek był również dniem zręcznych i pomysłowych projektantek odzieży. Szpilki, mydło krawieckie, nici, igły i ubrania, które nas już  nie cieszą, oto świat kreatywnego upcyklingu. Ubrania możesz przerobić. Przytnij, zrób z niej crop top, bluzkę na ramiączkach. Możesz wykorzystać farby odzieżowe, czy pisaki do ubrań. Rzeczy, które już nie nadają się do użytku, możesz wykorzystać do zrobienia łat. Ulubionej bluzce, w której zrobiła się dziurka, po prostu doszyj łatę z innego ubrania.

Warto pomyśleć, że do wyprodukowania jednej koszulki potrzebne jest 2,7 tysiąca litrów wody, a na dżinsy potrzebujemy aż 8 tysięcy litrów. To nie jedyne problemy związane z produkcją odzieży, dlatego nie wyrzucaj, sprzedaj, wymień, oddaj, przeszyj. Wymyśl nowe życie starej garderobie.

 Projekt realizowany przez jest przez Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu. Projekt współfinansowany jest z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z umową z dnia 6 sierpnia 2024 wsparcie wyniesie 89 320 PLN, przy całkowitym koszcie międzynarodowego projektu GLOKERS 250 000 EUR. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

MasterEkoCHef

Roboty segregują odpady

Kreatywna Krawcowa

20 listopada 2024

Powrót