18 listopada 2023

Tydzień Edukacji Globalnej- dzień piąty

Piątek podyktowany był działaniami związanymi z przybliżaniem obrazu małych nacji, grup etnicznych i kulturowych, tak aby temat pokoju na planecie Ziemi dotyczył wszystkich, także tych, którzy są nam odlegli, czasami wręcz egzotyczni. Klasy losowały grupy a następnie przygotowywały prezentację oraz krótki poczęstunek. I tak klasa 1a w tanecznym pląsie zamieniała się w Ormian, czyli starożytny naród indoeuropejski. Klasa 2a przeniosła nas do Afryki i przedstawiła etniczną grupę Masajów, a 2b wcieliła się w prastary naród znad Zatoki Biskajskiej - Basków. Trzecioklasiści wylosowali Saamów, zwanych Lapończykami, związanych z rejonem północnym, a klasy czwarte pochyliły się nad ludem Himba i Kurdami. Piątacy zaprezentowali kulturę Łemków, a klasa szósta Tatarów. Siódmoklasiści otworzyli się na kulturę żydowską, a klasa ósma zawirowała w rytm muzyki ludów Sinti. Najstarsi reprezentanci szkoły, uczniowie HEL-LO przybliżyli kulturę najmniejszej grupy kulturowo- religijnej w naszym kraju- Karaimów. Pokaz uzupełniały muzyka i charakterystyczne przysmaki danej nacji.

Po prezentacjach nastąpiło rozdanie nagród w konkursie literacko-plastycznym. W dwóch kategoriach: Przedszkole i Szkoła Podstawowa klasy 1-5 SP, doceniliśmy estetów, kreatorów i buntowników. Rady Rodziców Przedszkola i SP pomogły nam sfinansować nagrody.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy tropili przepisy kulinarne, szukali przebrań, wdrożyli się we wspólne szkolne dzieło - to na pewno ważne i wartościowe. Osobne i szczególne podziękowania ślemy Radzie Rodziców, przedsiębiorczej, pomocnej, obecnej od poranka - przyjemnością jest współpraca z zaangażowanymi. Tydzień Edukacji Globalnej dobiegł końca, hasło o pokoju dla planety – nie. Dlatego nie ustajemy w wołaniu o równowagę, szacunek, życzliwość.

„Dla wszystkich starczy miejsca pod jednym dachem nieba”

Wielkie Podziękowania

Szkolna Drużyna Edukacji Globalnej