Powrót

Powrót

Kontakt

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Helu

ul. Szkolna 1
84-150 Hel

58 675 06 83

FORMULARZ KONTAKTOWY

Godziny Pracy Sekretariatu

Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek

7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30

Przydatne linki

RODO

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Plan postepowań

Tydzień Edukacji Globalnej - dzień 1

Tegorocznym  hasłem przewodnim działań globalnych jest: „Pokój dla planety. Planeta pokoju”, stąd wiele szkolnych inicjatyw podporządkowaliśmy rozmyślaniom o idei wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa własnego i wspólnotowego, dialogu, czyli gwarancji zabezpieczającej różne strony przy jednym stole. Jednocześnie  kontynuujemy sprawdzony model edukowania w kierunku świadomej konsumpcji, dbałości o  dziedzinę klimatu, życia na lądzie i pod wodą, a także dobrego zdrowia i jakości życia.


13 listopada – dzień pierwszy


 

„Szkoła dialogu- szkołą pokoju”. Warsztaty integracyjne dla klas ósmych z Helu i Jastarni oraz HEL-LO

Zaczęliśmy od inicjatywy budowania relacji między najstarszymi uczniami szkół sąsiadujących, czyli ZSO Hel i Jastarni. W ten sposób cel wspólnych rozmów o sztuce dialogu wywołaliśmy jako bezpośrednie doświadczenie. Nieśmiałe próby wypowiadania uczestników debaty przełamała mapa myśli, do której każdy wpisał pojęcie dla niego ważne w projektowaniu szkoły dialogu. Ten cenny materiał  myśli, uczuć, obaw i marzeń stał się lekcją dla wszystkich. Szkoła dialogu będzie szkołą pokoju, ponieważ każdy może w niej pracować  i oczekiwać  zrozumienia, życzliwości i tolerancji, co więcej  uczyć się asertywnie odmawiać, nie raniąc i jednocześnie  z wdzięcznością zauważać troskliwe działania innych.

W planach spotkania znalazł się poczęstunek z Kuchni Dnia Drugiego, w której  Piotr Pan Kita oraz Pani Kateryna Mykytenko z ekipą z 1 LO przygotowywali smakowite kąski- zupę grzybową i naleśniki z różnymi dodatkami.

Finałowym działaniem były sportowe wariacje: szalona  Zumba pod wodzą energicznej Pani Martyny Aleksandrowicz, emocjonujące rozgrywki w palanta, którymi kierowała jedna z uczestniczek gry, Pani Olga Fikus oraz dla chętnych freestyle na siłowni.

Zakończyliśmy wręczeniem pamiątkowych plakatów podpisanych przez uczestników z mottem ”Dla wszystkich starczy miejsca..” z wiersza Edwarda Stachury.


Warsztaty rozwojowe ”Mam super moce- pokój w sobie daję Tobie”

Od poniedziałku do czwartku w Tygodniu Edukacji Globalnej, a także w piątek 24 listopada  panie:  pedagog Anita Rzeczkowska i psycholog Monika
Osior-Kostuch prowadzą zajęcia kształcące świadomość własnej wartości, talentów, mocy, które w rezultacie czynią człowieka spokojnym, spełnionym i zadowolonym z życia, zatem nieagresywnym, emanującym pokojem.

W poniedziałek z zadaniami warsztatowymi mierzyli się drugoklasiści. Odkryli własne super moce – mogą pomagać innym!


Kuchnia Dnia Drugiego

Tam warzyła się zupa z prawdziwków  na bulionie bez mięsa z zacierką domową, którą co do kropli zjedli degustujący na długiej przerwie uczniowie. Deserowe pachnące ciasto z patelni z wyszukanymi farszami : makiem, jabłkiem, cynamonem uraczyło wielbicieli naleśników.


To bardzo stary przepis co się odnalazł kiedyś w Saragossie.


Grzyby suszone, tak ze dwie szklanki
(te, co dostałem od koleżanki)
zalewam w misce wodą gorącą
i już mam kuchnię lasem pachnącą…
W garnku tymczasem dzieje się wiele.
Na maśle tańczą Laura i Zielek
i, choć się skrzywią niektóre gęby,
czosnek siekany. Trzy, cztery zęby.
W moich składnikach – nic od rzeźnika
świetnie się sprawdzi wędzona papryka.
Drobno krojona, nieostra, słodka
królowa cebul – Pani Szalotka
już na masełku wolno się dusi,
a kucharz resztę dołożyć musi.
Por w zgrabne krążki już pokrojony
i pozostałe Królowej Bony
warzywa, niegdyś nam przywiezione,
już razem w kotle… Jak pachną one!
Na wszystko wlewam wywar grzybowy
i garnek zupy prawie gotowy.
Jeszcze z lodówki wyjęta z rana
więc niezwarzona – gęsta śmietana.
Pod zupą płomień mruga nieznacznie,
a najważniejsze teraz się zacznie.
W garnku ląduję wreszcie ona –
z siekanym ziołem kluska kładziona
Z jakim? Spytacie.
Z jakim tam macie.
I tyle w zupy grzybowej temacie…


Zielona Zona- Pokój na wszelki spokój

W sali numer 8 przez cały Tydzień Edukacji Globalnej działa specjalny pokój wyciszenia, relaksacji. Można wygodnie się położyć, posłuchać śpiewu ptaków, szumu morza, napić ziołowej herbaty, słowem zadbać o wewnętrzną równowagę, by zacząć działania na rzecz pokoju na świecie od samego siebie. Zapisy na piętnastominutowe sesje prowadzi  pomysłodawczyni Zielonej Strefy, Pani wicedyrektor, Agata Morawska. W poniedziałek pierwsi uśmiechnięci „klienci” odpoczywali po trudach szkolnych perypetii.


Kampania plakatowa z motywem tegorocznego hasła przewodniego

Na parterze nowej szkoły naprzeciwko sekretariatu otworzyliśmy już w piątek mini galerię prac rozwijających myśl o pokoju dla planety. Ciekawe i  wymagające plastycznie wydrapywanki oraz plakaty projektowane w Canvie wprowadzają do tematu troski o Ziemię – dom wszystkich ludzi.  Nad wykonawcami prac czuwały Panie Joanna Mormul Kita i Sylwia Grzegorczyk. Na pierwszym i drugim piętrze  nowej szkoły kaszubiści z klas 5 i 6SP w realizacjach kolażowych także głośno wyrazili dążenia do koniecznych zmian w dziedzinie klimatu i bezpiecznego funkcjonowania we współczesnym świecie. Zachęcamy do obejrzenia prac.

14 listopada 2023