25 marca 2024

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Archiwa Państwowe zapraszają uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.

Założeniem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest zainteresowanie młodzieży tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych oraz kulturą i historią społeczności lokalnej, państwa i narodu, a także uwrażliwienie jej na wartość wspólnego dziedzictwa i pamięci oraz szacunek dla przeszłości. Projekt wpływa na zwiększenie świadomości o własnej przynależności społecznej i na poprawę relacji rodzinnych.

Zadaniem uczestników jest stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentówi zdjęć znalezionych w zbiorach rodzinnych i w Archiwach Państwowych.

Prace konkursowe można nadsyłać do 24 kwietnia 2024 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu (archiwarodzinne.gov.pl).

Poprzednie edycje konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i zostały bardzo pozytywnie odebrane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Konkurs zaowocował wartościowymi pracami „młodych genealogów” oraz pozytywnymi emocjami, związanymi z odkrywaniem swoich korzeni.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się również pod adresem: https://archiwarodzinne.gov.pl/konkurs

Punkt informacyjny

Dla osób zainteresowanych udziałem w konkursie Archiwum Państwowe w Gdańsku uruchomiło punkt informacyjny czynny we wtorki i czwartki w godz. 8.00 – 15.00 pod numerem tel.: 58 301 74 63/64 wew. 413.

Archiwum zaprasza także uczestników konkursu do udziału w konsultacjach dotyczących prowadzenia badań genealogicznych. Zgłoszenia udziału można nadsyłać na adres: apgda@gdansk.ap.gov.pl

Koordynatorem konkursu w naszej szkole jest Pani Aleksandra Muttke.

Trzecia edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”