04 marca 2024

Święto Teatru w ZSO w Helu

Od 19 lutego w naszej szkole trwały warsztaty teatralne dla młodzieży z klas 6 SP – 1LO, które zakończyły się wystawieniem sztuki „Wolność” 1 marca 2024r. Zapowiedziany casting pozwolił wyłonić piętnastoosobową grupę, której preferencje były złożeniem chęci pracy, ciekawości wrażeń artystycznych i niewątpliwych talentów. Zajęcia prowadzili profesjonaliści: Bartek Miernik i Alicja Stankiewicz, reżyser i aktorka, których realizacje teatralne skupiają uwagę nie tylko szkolnej publiczności.

Dwa tygodnie wytężonej pracy przyniosły niezwykły, oszałamiający efekt. Młodzież, którą znamy z przysłowiowych ławek szkolnych, stanęła przed publicznością w zupełnie nowej odsłonie. Tak jakby przeobrazili się, aby móc wypowiedzieć treści ważne dla tematu sztuki i jednocześnie dokonali odsłonięcia bardzo osobistych portretów, własnych przemyśleń, marzeń. Historia kutra Wła-55, który przez lata ciekawił obserwatorów okolic cypla, stał się motywem przemyśleń twórców i aktorów przedstawienia o pragnieniu wolności, a jednocześnie otworzył przestrzeń refleksji o wewnętrznej wolności każdego z nas. Nomen omen szkolny występ odbył się w dniu pogrzebu Aleksieja Nawalnego, na co być może nie zwrócilibyśmy uwagi, gdyby nie wrażenia widzów, poruszonych, zachwyconych, otwartych spektaklem do rozmyślań o wolności dużej i małej, wolności, która jest udziałem każdego człowieka i całej ludzkości. Całej grupie bardzo dziękujemy, a owacje „na stojąco”, łzy wrażeń i gratulacje na pewno oddają obraz prawdziwego uznania.

Z pobytem w szkole Bartka Miernika i Alicji Stankiewicz wiążą się także dwa dodatkowe teatralne działania : klasy 7 SP – 1LO obejrzały spektakl Runaway i odbyły dyskusję o aktualnych problemach młodzieży, które często pozostają niezauważone lub zlekceważone, a niewątpliwie stanowią pilne tematy egzystencjalne.

Klasy czwarte SP wzięły udział w teatralnych warsztatach „oswajania lęków”, podczas których uczyły się zachowania scenicznego, emisji głosu, wyrażania emocji i …reżyserowania. Dzięki zajęciom na szkolnej mini scenie surrealistyczne historie ze snów stały się zabawnymi opowieściami, w których zagrali koledzy i koleżanki, jednocześnie ucząc się i bawiąc rówieśników.

To był wyjątkowy barwny Czas w Teatrze Szkolnego Życia.

Mamy nadzieję, że jeszcze się powtórzy.