15 stycznia 2024

Jedz, ucz się i …nurkuj

W piątek 12 tycznia gościliśmy w ZSO w Helu klasę siódmą ze Szkoły Podstawowej w Darżlubiu. Zaprzyjaźnioną młodzież i sympatycznych opiekunów podejmowali uczniowie klasy siódmej, którzy mierzyli się z obowiązkami gospodarzy w sytuacji rewizyty. Zaplanowane śniadanie i słodkie co nieco (tu warto wspomnieć o specjalnych babeczkach z dedykacjami, które przywieźli nasi Goście) stanowiły rozgrzewkę przed dniem pełnym edukacyjnej przygody. Wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych w Stacji Morskiej. Najpierw awifauna, uczyliśmy się rozpoznawać ptaki morskie, aby potem móc je według wzoru narysować-bohaterką szkiców stała się kaczka lodówka. Północne wiatry przepędzały nas znad zatoki, ale w chwilowym styczniowym słońcu obejrzeliśmy karmienie fok, którym ziąb nie przeszkadzał baraszkować i chlapać. Przed nami została część najpoważniejsza, gdzie podzieleni ma grupy uczyliśmy się fizjologii nurkowania i rybiej anatomii. Po teoretycznych wstępach przystąpiliśmy do dzieła: mierzyliśmy tętno i poziom natlenowania krwi podczas nurkowania …z głową w misce, a tuż obok dokonywaliśmy prawdziwej sekcji ryby. Oczywiście potem zmiana. Towarzyszyły nam różne emocje, od strachu i zmieszania po adrenalinę i entuzjazm prób naukowych. Panie Monika i Justyna, edukatorki ze Stacji Morskiej, pomagały przezwyciężyć lęki i dopingowały ciekawskim amatorom biologii i fizyki. Wspólne lekcje spędziliśmy niewątpliwie konstruktywnie, zabrakło nam czasoprzestrzeni, by po prostu ze sobą pobyć, dać szansę wzrosnąć znajomościom i sympatiom. Gościnność nie jest sztuką łatwą, wymaga wyobraźni i empatii, umiejętności planowania i obycia towarzyskiego. Wnioskujemy, że jeszcze wiele przed nami.

Naszym Gościom ślemy najserdeczniejsze pozdrowienia i dziękujemy za wizytę!