27 maja 2024

I Wojewódzki Konkurs Piosenki Wielojęzycznej o Tematyce Morskiej
Maj Hel Festival

W piątek 24 maja gościliśmy w ZSO w Helu utalentowanych wokalistów, którzy zechcieli wyśpiewać fascynację i podziw dla Morza. Od dawna marzył się naszej szkole festiwal morski, taki, który pozwoli jednocześnie rozwijać umiejętności dzieci i młodzieży oraz pielęgnować najbliższą sercu miłość do małej ojczyzny, w naszym przypadku ojczyzny wiatrów, wydm, fal i ukrytej w błękitach głębi wód.
Rozpoczęliśmy z wysokiego C. Znamienici goście reprezentujący ministerstwo edukacji, eurodeputowana z Pomorza, władze powiatu i dwóch samorządów przybyli, żeby wspólnie otworzyć festiwal wzrastających do świadomości młodych Pomorzan, uroczystość ponad wszelkimi podziałami, święto muzyki z morza i miłości doń.
Dobrym słowem, siłą wsparcia obdarowali nas przedstawicielka Ministry Edukacji Narodowej, Pa-ni Sylwia Cisoń -Dyrektorka Biura Poselskiego Barbary Nowackiej,
Pani Europoseł Magdalena Adamowicz, Starosta Powiatu Puckiego, Pan Jarosław Białk oraz go-spodarz morskiego miasta na początku Polski-Pan Mirosław Wądołowski. Wyrazy serdecznego wsparcia przekazali nam także Wojewoda Pomorska, Pani Beata Rutkiewicz i Senator RP, Pan Sławomir Rybicki. Swoją obecnością wzmocnił nas burmistrz sąsiedzkiej Jastarni, Pan Bartosz Se-lin. Każdy z naszych Gości był jak wiatr w żagle, abyśmy wspólnie wyruszyli.
A w morską podróż zabrał nas, kapitan okrętu ZSO Hel, dyrektor, Pan Dawid Migacz, który zapro-sił na pokład znamienitą załogę profesjonalistów. W komisji konkursu zasiedli: kompozytor i lite-rat, animator kultury kaszubskiej, działacz społeczny i samorządowy, śpiewak, dyrygent, słowem Człowiek Orkiestra z kaszubskiej ziemi, Pan Tomasz Fopke, saksofonista, klarnecista, kompozytor, aranżer i animator kultury, Pan Jakub Klemensiewicz, altowiolistka koncertująca w orkiestrach symfonicznych w Europie, a w naszej szkole nauczyciel rytmiki, Pani Patrycja Selin, kierownik Ze-społu do spraw promocji, turystyki i kultury Urzędu Miasta Helu, Pani Żanna Sępińska, vice prezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego, Pani Ewelina Zielińska.
Przesłuchania wyłaniały oszałamiające talenty, niektóre zapierały dech w piersiach, inne wzruszały spontaniczną siłą wyrazu i niewątpliwie Kapitalna Komisja miała wiele dylematów.
Festiwal urozmaicały występy szkolnych cheerleaderek i spontaniczne muzyczne morskie opowieści w wykonaniu… wszystkich chętnych. Szantę Bitwa wyśpiewali chłopcy z HEL-LO w towarzystwie każdego, kto zdobył się na odwagę i poczuł morskie flow.
Dla zmęczonych, oczekujących na wyniki, zgłodniałych i ciekawych na parterze szkoły działały warsztaty: plastyczne, rzemieślnicze, kreatywne i pachnący smakołykami punkt kulinarny.
Żadne wielkie przedsięwzięcie nie może liczyć na powodzenie bez wsparcia wielu „maluczkich”, których energia, siła i świadomość wspólnych zadań prowadzą do wielkich wygranych. Nam towarzyszyli sprawdzeni w sztormach: miasto Hel, Rada Rodziców, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Stacja Morska oraz Stowarzyszenie Na Falach Wyobraźni. Z Wami nie mogło się nie udać. Dobrze być jedną Załogą. Dziękujemy.
Już dziś wszystkich zapraszamy za rok. Niech morska baśń trwa!

----> LINK DO WSZYSTKICH ZDJĘĆ <----