Powrót

Powrót

20 marca 2024

Kontakt

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Helu

ul. Szkolna 1
84-150 Hel

58 675 06 83

FORMULARZ KONTAKTOWY

Godziny Pracy Sekretariatu

Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek

7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30

Przydatne linki

RODO

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Plan postepowań

Dzień Jedności Kaszubów

19 marca

Dzień Jedności Kaszubów

Po raz drugi w naszej szkole świętowaliśmy dzień wspólnego rozmyślania o ziemi, na której wzrastamy, ziemi owianej wiatrami, ścielącej się do stóp bielą piasków wypłukanych Bałtykiem, ziemi surowej i mieniącej się dobrami zarazem, ziemi kaszubskiej, pomorskiej, ojczyzny pradziadów i ojczyzny świadomego wyboru. Przypomnieliśmy pierwszą pisaną wzmiankę o Kaszubach, która pojawiła się w bulli papieża Grzegorza IX w 1238 roku, rozważaliśmy przewodni motyw północnych Kaszub, czyli figurę samego morza, próbowaliśmy także wyśpiewać i wytańczyć po kaszubsku to, co najpierwsze i to, co tętniące dzisiejszym rytmem serca.

Od poranku uśmiechnięte Panie ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prowadziły warsztaty kulinarne dla młodzieży uczęszczającej na zajęcia języka kaszubskiego. Wspólnie przygotowali zupę z łososia, sałatkę śledziową, rolmopsy oraz ciasta, które wraz z pysznościami od Rodziców kaszubistów stanowiły poczęstunek dla społeczności szkolnej oraz gości.

Słowa pełne życzliwości, dobry nastrój, nieco podniosłości w rozmyślaniu o miejscu i losach człowieka umocowanego w czasie, przestrzeni i kulturze wypełniły świąteczny Czas. Było niecodziennie, czyli świątecznie, było życzliwie, czyli w świetle akceptacji i było twórczo, wzbudzając nowe pomysły działania. Przypominaliśmy zastygłe w bursztynie znaki przeszłości i teraźniejszości. Prawdziwe merki ludzi Stąd.

Bardzo dziękujemy Partnerom ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Rodzicom, Radom Rodziców, wszystkim Sprzyjającym i Dopingującym.

Do usłyszenia i zobaczenia!