15 kwietnia 2024

Czego nauczyliśmy się w poniedziałek?

• Warsztaty w Stacji Morskiej

Uczniowie z klas 0, 1-2 SP uczestniczyli w zajęciach „Klimat dla Bałtyku”. Doświadczenie polegające na ogrzewaniu dwóch termometrów, z których jeden był przykryty, pozwoliło sprawdzić, gdzie temperatura rośnie szybciej. I tak adepci zbliżyli się do tematu warstwy gazów cieplarnianych, której imitację stanowiło szklane naczynie. Znalazł się również czas na edukację przez zabawę, dzieci układały z puzzli obraz młodej foki obrączkowanej na śniegu oraz mapę państw nadbałtyckich, które mają największy wpływ na morze i jego mieszkańców. Spotkanie zakończyło się wspólnym rozważaniem, co możemy zrobić, żeby produkować mniej dwutlenku węgla i tym” samym wpływać na niekorzystne zmiany klimatyczne. Jak było? Każdy jest świata ciekawy, gdy go wciągnąć w ważne sprawy.

• Z poradnika młodego zielarza

Klasa piąta z ogrodniczą pasją sadziła zioła w szkolnym zielniku. Różne gatunki mięty, rozmaryn, melisę, bazylię, tymianek, curry i lubczyk. Znaleźli też miejsce na niby pospolite sadzonki pietruszki i koperku, ale któż nie docenia ich nie tylko aromatycznych właściwości. Młodzi zielarze na pytanie, czy zajęcia sadzenia roślin sprawiły im radość, z entuzjazmem odpowiedzieli, że prawdziwych emocji dostarczyły im pożyteczne dżdżownice- towarzyszki ogrodowych prac.   A zatem: „Zsuszyć skruszyć zmielić zwarzyć
podgrzać zalać i zaparzyć”