Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Więcej artykułów znajduje się w zakładce "Archiwum wiadomości" w MENU po lewej stronie

 

Uczniowie klasy 2a gimnazjum wzięli udział w projekcie edukacyjnym łączącym wiedzę z zakresu biologii, geografii, języka polskiego i przedmiotów artystycznych. Pomysł na projekt narodził się podczas interpretacji fragmentu „Pana Tadeusza”, kiedy uczniowie
z zainteresowaniem dopytywali się o geranium rosnące w Zosinym pokoju. Ponieważ
w naszej szkole, w kilku salach lekcyjnych rośnie owo geranium, zadaniem stało się odnalezienie roślinki i przyniesienie jej jednego wonnego liścia. I tak temat geranium zawitał do gabinetu biologicznego, skąd pomysły na poszukiwania innych roślin, o których pisał
w epopei Mickiewicz, splotły się projekt.

Cztery drużyny zajęły się opracowaniem wybranych fragmentów „Pana Tadeusza” dotyczących   różnych opisów litewskiej przyrody. Z interpretacji wywiedziono obrazy grzybów, ziół, sadu i lasu. Te cztery zagadnienia stały się przyczynkiem do sprawdzenia wymienionych u Mickiewicza gatunków, ustalenia w jakich częściach Europy rosną
i zgromadzenia ciekawostek na ich temat. Równolegle powstawały na dużych formatach prace plastyczne stanowiące malarską interpretację fragmentów epopei.

Na koniec pozostało jeszcze nauczyć się recytować, by w ten sposób słowem poprowadzić przez tajemnice malarskich płócien. Przysłowiową wisienką na torcie stały się wypożyczone na tę okazję stroje bohaterów „Pana Tadeusza”, w których uczniowie prezentowali swoje prace. Spektakl edukacyjno - artystyczny urozmaicił aperitif w postaci prawdziwie miętowej herbaty i przekąski z warzyw opisanych w jednym z fragmentów epopei.

Projekt przedstawiono wszystkim uczniom klas 4-6 SP, gimnazjalistom i licealistom,
a także rodzicom i dyrekcji. Niewątpliwie zadanie zostało rozwiązane, uczniowie wiedzą,
co łączy Pana Tadeusza z biologią – umiłowanie świata przyrody i rozległa o niej wiedza. Mamy nadzieję, że choć niewielką część tej fascynacji udało się nam przekazać
i jednocześnie dostarczyć publiczności przyjemnej edukacyjnej zabawy.

 

 

Uczniowie klasy 2a gimnazjum

z nauczycielami j. polskiego i biologii.

 

Grzyby - Aleksandra Maksym, Wiktoria Światowy, Patrycja Samol

Zioła - Paulina Pałkowska, Wiktor Strzeżek, Jakub Kretkiewicz i Jakub Bobrowski

Sad - Michał Boszke, Przemysław Tuszyński, Filip Empel

Las - Klaudia Majchrzak, Sandra Drews, Kacper Kozłowski, Sebastian Beczak

 

GALERIA