Uczniowie klas IV i VI SP uczestniczący w zajęciach języka kaszubskiego odwiedzili ogród Tajemnic Świata Światów, czyli prywatne Muzeum Józefa Chełmowskiego, nieżyjącego już  malarza, rzeźbiarza, filozofa, zwanego kaszubskim da Vincim.

W rodzinnym domu Chełmowskich , w miejscowości Brusy- Jaglie podziwialiśmy  rzeźby, obrazy, pamiątki rodzinne i rzeczy codziennego użytku artysty. W ogrodzie  szczególnie oczarowały nas pomalowane  w charakterystyczny dla twórcy sposób ule w pniach drzew, które przedstawiają różne postacie .

Nieopodal, w Chacie Kaszubskiej  serdecznie ugościli nas gospodarze Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach. Tam odbyliśmy warsztaty regionalne –zapoznano nas z prezentacją na temat Aniołów Józefa Chełmowskiego, które potem mogliśmy na przygotowanych drewnianych szablonach pomalować i  zabrać jako pamiątkę z tego magicznego miejsca. Następnego dnia  uczyliśmy się własnoręcznie kisić kapustę oraz malować na szkle postacie czczonych na Kaszubach świętych. To było pracowite i obfitujące w emocje wanożenie. Do Brus z pewnością chcemy jeszcze  wrócić.

Klasy I, II i III SP zwiedziły Muzeum Ziemi Puckiej oraz Warsztat -Manufaktury Szkła Artystycznego.

Obserwacja wytwarzania szkła, zwanego również szkłem gorącym, zajęła nas przede wszystkim w części poświęconej formowaniu przedziwnych kształtów w piecach wielokomorowych w wysokich temperaturach. Przyglądaliśmy się powstawaniu wazonów, przedmiotów dekoracyjnych  i biżuterii.

W dawnym „szpitaliku” poznawaliśmy sekrety cenionych na Kaszubach ziół, postacie ważnych twórców literatury regionalnej, zajrzeliśmy do zagrody gburka i warsztatu szewca , a nawet, zainspirowani  towarzyszącą nam  muzyką, zaśpiewaliśmy Kaszubskie Abecadło. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa starych zabawek pozyskanych z kaszubskich domów, a także prezentacja gier popularnych kiedyś i w naszym regionie. Wszyscy chcieli skakać w „Klasy” i pokonywać slalom kapslem. Być może oznacza to, że  zapomniane  zabawy ruchowe  mają szansę wrócić  do łask. Pomysł na podłogę do nich przygotowaną warto przemyśleć.

Kaszubskie wycieczki to element realizacji podstawy programowej z języka regionalnego. Dzięki nim tradycyjne lekcje zamieniają się w przygody. Zachęcamy do uczestnictwa w kulturze pomorskiej ziemi poprzez uczestnictwo w zajęciach języka kaszubskiego.

Z życzeniami udanych wakacji : kaszubistki z ZSO w Helu

Zaproszenie ms2018 page 0011

Dobry Start ulotka page 001

Dobry Start ulotka page 002

W dniu 8 czerwca 2018 roku już po raz XVII odbył się Powiatowy Przegląd Zespołów Tanecznych w Jastarni 2018, który zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego
w Jastarni oraz Powiatowy Ośrodek sportu Młodzieżowego w Pucku.

Jej celem było zaprezentowanie młodych ludzi, którzy swoimi zainteresowaniami, pasjami
i uzdolnieniami wzbogacają nie tylko swoje życie, ale także życie swojego otoczenia.

Występy zespołów oceniało jury w składzie:

1. Iwona Domachowska - Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Promocji

2. Romuald Głuszko - Główny Specjalista Wydziału Edukacji

3. Katarzyna Bartoszewicz – Stromska - Współtwórca i trenerka Studia Sztuki „Da Capo Al Fine”

Jury oceniało dokładność wykonania, stroje, dopasowanie muzyki do układów i wyraz artystyczny. Nagrody ufundował POSM w Pucku oraz została przydzielona nagroda specjalna dla najlepszej tancerki ufundowana przez panią Dyrektor SP w Jastarni Panią Ewę Kwiecińską.

Klasyfikacja końcowa:

2. CHEER UP SP Jastarnia

3. DREAM TEAM SP nr 4 Reda

TRIO I MINIFORMACJE

1. Julia Lewandowska, Agnieszka Juszczyk, Zuzanna Osińska, Julia Meina - SP Puck

2. FRENDS - Natalia Pałkowska, Maja Dargacz, Julia Zybała - ZSO Hel

3. EVER DANCE - Magdalena Guzińska, Lena Zarzycka, Sara Dombrowska - SP Dębogórze

NAGRODA SPECJALNA

Paulina Bolda – SP Jastarnia oraz Dorota Korthals SP Swarzewo